مسجد شیخ زاید

امارات متحده عربی کشوری امیر نشین با مساحت کم اما با جاذبه های گردشگری بی نظیر از بهترین گزینه های گردشگری است

به عنوان نمونه، مسجد«شیخ زاید» ابوظبی در امارات متحده عربی نیز از جمله جاذبه های زیبای ابوظبی است که نباید از دست بدهید. این مسجد بعد از مسجد الحرام و مسجد النبی سومین مسجد بزرگ جهان است .

zayed-4

سنگ های مرمر سفید، فرش های دستباف با مساحت ۱۸٫۷ کیلومتر مربع، ۸۲ گنبد با اندازه های متفاوت و استخرهای زیبا در اطراف مسجد و قابلیت پذیرش ۴ هزار نمازگزار از دیدنی های این مسجد هستند.

نام این مسجد از شیخ زاید بن سلطان آل نهیان گرفته شده‌است که بنیان‌گذار و نخستین رئیس کشور امارات بوده و در همین مسجد دفن شده‌است. او در ۲۰ رمضان ۱۴۲۵ ه.ق (۴ نوامبر ۲۰۰۴ میلادی) درگذشت و قبر وی در سمت شمال مسجد واقع شده‌است این مسجد به طور رسمی در ماه رمضان در سال ۲۰۰۷ میلادی گشوده شد.

4

 

در مسجد شیخ زاید در امارات میتوانید از بزرگترین فرش جهان که در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده است و روزانه قریب به ۲ هزار توریست به بازدید ان میروند ، دیدن کنید

این فرش دست باف است و هنرمند بزرگ ایرانی به نام خالقی مسئول این فرش بوده و حاصل دسترنج ۱۲۰۰ قالیباف ایرانی و تلاش دو شیفت کاری آنها در مدت ۱۸ ماه است ،این فرش بزرگ که در نیشابور بافته شد، ۵۶۳۴ متر مربع مساحت دارد دارای ۱۳۳ متر طول و ۴۸ متر عرض است ، از ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون گره تشکیل شده است و ۷۲ درصد آن از پشم و ۲۸ درصد آن را پنبه تشکیل می دهد و وزن آن ۴۸ تن است.

3

این فرش تنها عنصر بزرگ این مسجد نیست چرا که سالن اصلی مسجد دارای بزرگترین لوستر جهان به طول ۱۵ متر و به وزن ۹ تن است که ۱۰ متر قطر دارد و از سویی از طرفی با کریستال معروف در این صنعت ساخته شده که در نمونه خود بی نظیر است و باعث شده تا این مسجد یکی از جاذبه های گردشگری مهم ابوظبی شود.

گنبد این مسجد از خارج ۸۵ متر و از داخل ۷۰ متر ارتفاع دارد که هیبت خاصی بدان داده است.

2

به طور کلی این مسجد در کتاب گینتس در بین لیست رکورد دار ها موجود می باشد.

تعداد گل دسته های این مسجد ۴ تا ذکر کرده اند که شما می توانید از ارتفاع ۱۰۰ متری آن لذت ببرید. در تمامی این ستون ها از ۲۸ نوع سنگ مرمر برای ساختن استفاده کرده اند که بسیار زیباست. سال ۲۰۰۷ میلادی در ماه مبارک رمضان این مسجد بازگشایی شد

1

اگرچه ورود به مسجد برای نامسلمانان در امارات ممنوع است ولی این مسجد برای امکان بازدید گردشگران یک استثنا است.

جالب است که در امارات متحده عربی حتی غیر مسلمانان هم اجازه ورود به این مسجد را دارند. روزانه ده‌ها زن غربی از مسجد شیخ زاید آل نهیان ابوظبی به عنوان سومین مسجد بزرگ پس از حرمین شریفین، بازدید می‌کنند