معرفی دبی

کلمه دبی به معنای ملخ کوچک است قبل از اینکه بال در اورد.دلیل نامگذاری این شهر وجود این نوع ملخ در این منطقه بوده است البته در ابتدا نام ان دبا بوده که با گذشت زمان به دبی تغییر کرده است . دبی تا قبل از سال ۱۸۳۳ میلادی دهکده ای از توابع مشایخ ابوظبی بوده است و یک روستای کوچک بیش نبود وهیچ امتیازی از سایر روستاهای اطراف خود نداشته بود.

dubai
اما در سال۱۸۳۳ شیخ مکتوم بن بطی آل مکتوم به همراه جمعی از خویشاوندان و وابستگان وهمراهان خود، از امارت ابوظبی به این دهکده کوچ می کنند وزندگی جدیدی را در این دهکده اغاز می کنند. نسبت قیبله آل مکتوم به قبیله آل بوفلاسه یکی از فروع قبائل بزرگ بنی یاس می‌رسد. واصل نام این قبیله از نام فلاسة خواهر فلاح بن هلال الیاسی جد آل نهیان يكي از حکام امارت ابوظبی گرفته شده‌است.

o-DUBAI-TIME-LAPSE-VIDEO-facebook

فلاسة به ازدواج پسر عموی خود راشد بن عامر بن هلال الیاسی در می‌آید، وصاحب چند پسر می‌شوند که به الرواشد معروف می‌شوند. و از آنجائیکه فلاسة آل نهیان از شخصیت برجسته ای بین عشیره خود داشت ، فرزندانش نام آل بوفلاسه برخود می‌گیرند وبه قبیله آل بوفلاسه مشهور می‌شوند. و قبیله بنی یاس از چند قبیله بزرگ تشکیل شده بود وبه نام حلف بنی یاس معروف بود.

3

که بیشتر آنان از قبیله نوادگان و عموزادگان بودند، که جد مستقیم آل نهیان و آل مکتوم می‌باشد. قبیلهٔ بنی یاس از نفوذ خاصی در منطقه برخوردار بوده اند، و در قیام اتحاد دولت امارات متحده عربی نقش بسزایی داشته اند.

دبی در سال ۱۸۳۳ توسط شیخ مکتوم بن بطی سهیل ال مکتوم به طور رسمی به عنوان یک شهر بنیان نهاده شد. موقعیت جغرافیایی مهم این شهر، باعث شد تا در قرن بیستم به یک بندر مهم تبدیل شود.

Dubai-slider

در سال ۱۹۶۶ و با کشف نفت در دبی، دبی و کشور قطر تصمیم به راه‌اندازی یک واحد پولی جدید به جای «روپییهٔ خیلج» که قبلأ پول رایج بود گرفتند. کشف نفت منجر شد تا کارگران خارجی برای کار در این شهر به سرعت به آن نقل مکان کنند به طوری که در مدت بسیار کوتاهی ۳۰۰ درصد به جمعیت آن اضافه شد و آن را به یکی از منابع مهم بین‌المللی نفت تبدیل کرد.